Hikmet SOYSAL, 1961 İstanbul doğumludur. Yıldız Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1983 yılında mezun olmuştur. Ayrıca Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi, İktisat Bölümü Ön Lisans diplomasını 2003 yılında almıştır. İş hayatına Arca İnş. Şirketinde Şantiye Şef Yardımcısı olarak başlayan Hikmet SOYSAL, sırasıyla Gök İnşaat, Uransan A.Ş.’de Şantiye Şefi ve Kısım Mühendisi görevlerini yürüttükten sonra 25 villalık Bilim Yapı Koop. inşaatında Kontrol Mühendisi ve Türbilgen İnşaat firmasında tarihi eser restorasyon inşaatında Kontrol Mühendisi olarak mesleğini icra etmiştir.
1996-2002 yılları arasında Toprakbank A.Ş. Genel Müdürlük, Ekspertiz Biriminde Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görevine devam etmiştir. 2002 yılında Vizyon Ekspertiz İnşaat Ltd. Şti. kurucu ortağı olmuştur. 2006 yılında unvan değişikliği ile Vizyon Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. firmasında Sorumlu Değerleme Uzmanı ve Yönetici ortak olarak görevine devam etmektedir.
Hikmet SOYSAL, 2004 yılında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen Değerleme Uzmanı lisans belgesini almış, SPL ve Birlik’in mesleki seminerlerine katılmıştır. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) ve Lidebir üyedir.