FİKİRTEPE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM NETLEŞTİ (06.07.2021)

Yeni Fikirtepe Projesi’nin detayları netleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı bilgilendirme broşürüne göre, hak sahipleri ile yapılacak paylaşım oranı yüzde 50 olacak, her ay 1500 TL kira yardımı yapılacak, evler 2023 yılında teslim edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 10 yıl önce kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatıldığı ama binlerce ailenin mağdur edildiği Fikirtepe’de yeni yol haritasını netleştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2020 yılının Kasım ayında düzenlenen toplantıda müteahhitlerin yarım bıraktığı projelerin Emlak Konut GYO eliyle tamamlanacağını açıklamıştı. Yeni Fikirtepe Projesi adıyla yeniden başlatılan çalışmalar kapsamında geçtiğimiz aylarda imar planları da duyurulmuştu. Projenin çerçevesi de netleşti. Bakanlık tarafından hazırlanan “Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 25 soru 25 cevap” broşüründe dönüşüm hakkında merak edilen soruların cevapları paylaşıldı.

PAYLAŞIM ORANI YÜZDE 50 OLARAK HESAPLANDI

Paylaşılan bilgilere göre, Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı İmar Planları üç etap halinde hazırlanıp onaylandı. Proje, Yumurtacı Abdi Bey Caddesi ile Mandıra Caddesi içerisinde kalan bölgedeki yapı adalarında yürütülecek. ilk aşamada henüz tahliye ve yıkımın yapılmadığı alanların boşaltılıp yıkılması, ikinci aşamada yerinde dönüşüm esası ile depreme güvenli evlerin tamamlanması, üçüncü aşamada ise bağımsız birimlerin hak sahiplerine dağıtımı hedefleniyor. Kentsel dönüşüm süreçleri devam etmeyen ve tamamlanmayan parsellerin sahibi hak sahibi sayılacak. Hak sahipleri ile yapılacak paylaşım oranı yüzde 50 olarak belirlendi.

DEVLET GÜVENCESİ VERİLDİ

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereğince daha önce yapılan sözleşmeler feshedildi. Mahalle sakinlerinin tapuları da hazineye devredildi. Bakanlık uzun süredir merak konusu olan bu konuya da açıklık getirdi. Fikirtepeliler ile bakanlık arasında yeni bir sözleşme yapılmayacak, süreç resen gerçekleşecek. Broşürde mülkiyet haklarının devlet güvencesi altında olduğu vurgulanırken, hak sahiplerinin herhangi bir zarara uğramayacağı ve tüm işlemlerin hak sahiplerinin devir öncesi tapuları üzerinden gerçekleştirileceği belirtildi.

 

1.500 TL KİRA YARDIMI

Uzun yıllardır hukuk mücadelesi veren Fikirtepelilerin en fazla mağduriyet yaşadığı konulardan biri de ödenmeyen kira yardımlarıydı. Bakanlık, hak sahiplerine yıkım tarihinden başlamak üzere 48 ayı geçmemek üzere konut teslimleri yapılana kadar kira yardımı yapılacağını açıkladı.  Buna göre, İstanbul’da dönüşüm projeleri için belirlenen aylık kira yardımı 1.150 TL iken bu Fikirtepe için 1.500 TL olarak gerçekleşecek. Kira için başvurular Fikirtepe’de bulunan irtibat ofisleri aracılığı ile yapılacak ve  her bir ev için ayrı ayrı kira desteği alınabilecek. Daha önceden kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilen bağımsız birimler de kira yardımı alabilecek.

2023 YILINDA TAMAMLANACAK

Bakanlık, kentsel dönüşüm sürecinin tamamlanabilmesi için projeye dahil tüm bağımsız birimlerin 1 Ekim 2021 tarihine kadar tahliye edileceğini de paylaştı. Bu tarihe kadar boşaltılmayan birimlerin tüm altyapı hizmetleri durdurulacak. Bakanlık, tahliye gerektirmeyen birçok dönüşüm adasında çalışmaların başladığı bilgisini paylaştı. Broşürde yer alan bilgilere göre, tahliye işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte çalışmalara hız verilecek ve projeler 2023 yılında teslim edilecek. Daireler SPK lisanslı kuruluşların tespiti ile dağıtılacak.

Haberler

Gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun